Eesti Vabaerakonna keskendub teist sünnipäeva tähistades tulevikule. Arutelul „Eesti ja Euroopa Liit suurte väljakutsete ajastul“ on peakõnelejaks presidendikandidaat Allar Jõks ning seda kannab üle Postimehe veebileht. Sünnipäeva-välkkõnede teema on „Vabaerakond ja Vabaerakonna Eesti 2023“.

Eesti Vabaerakonna asutav koosolek kogunes 20. septembril 2014, märtsis 2015 osales noor erakond Riigikogu valimistel ja valijate toetus tõi kaheksa saadikukohta. Erakonna loosungiks on Peeter Volkonski poolt 2007 Vabariigi aastapäeva kontserdil riigijuhtidele hõigatud hüüdlause „Aru pähe!“ „Seistes poliitilise mõtte hangumise ja erakondlike toiduahelate vastu, mõistame, et edasiviiv poliitika põhineb koostööl ja mõttekaaslaste leidmisel. Samas meil on oma nägu ja see jääb,“ ütleb erakonna esimees Andres Herkel.

Eesti Vabaerakond on jõudsalt kasvanud ja arenenud, ent samas pole loobutud soovist teha erakonda teistmoodi. Oma tegevuses püüab Vabaerakond toetajaliikmeid kohelda samaväärselt riiklikku registrisse kantud liikmetega, samuti on Vabaerakond väljendanud valmisolekut olla kohalike valimisliitude esindaja. Piirkonnad tegutsevad üle kogu Eesti ja samuti toimkonnad Eestit puudutavatel teemadel lahenduste leidmiseks. Erakond on võtnud eesmärgiks tegeleda kolme D-ga: demokraatia, detsentraliseerimine ja demograafia. Neist hargneb lahti kogu lahendamist vajavate probleemide võrgustik, mis programmina kannab nime „Anname riigi rahvale tagasi“.

Arvestades erakonna noorust on Vabaerakonna kaheksa kohta Riigikogus väga hea tulemus, mis kõneleb sellest, et uus jõud erakonnamaastikul oli enam kui oodatud. Töö Riigikogus on pälvinud nii teiste erakondade kui ka valijate jätkuva toetuse, viimatiste arvamusküsitluste järgi on erakonna avalik toetus 12%. Saadikurühma aseesimees Andres Ammas lisab, et Vabaerakonna saadikute tasakaalukat käitumis- ja esinemisstiili Riigikogus on mõni käredam valija pidanud liiga vaoshoituks. „Pigem peaks aga selline olema kogu Riigikogu stiil: asjakohane, selgitav, vajadusel kriitiline, kuid üksteist austav ja innustav.“

Vabaerakond oma kaheksa liikmega on Riigikogu aktiivseim sisuliste küsimuste esitaja ning passiivseim kuluhüvitiste tarbija.

Herkeli sõnul on erakond positsioneerinud vastutustundliku, vabadust kaitsva ja Eestit avatud rahvusriigina nägeva erakonnana, alanud on protsess Euroopa Rahvaparteiga (EPP) liitumiseks, Euroopa Rahvapartei on paremtsentristliku kogukonna esindus Euroopa tasandil. „Meie panus üle-Euroopalises uuendamisprotsessis on vaba kodanikuinitsiatiiv ja usk kogukondade valmisolekusse probleeme ise lahendada,“ lisas Herkel.

Erakonda luues on vabaerakondlased rõhutanud, et Eesti hädad ei tule mitte liiga vasakpoolsest või liiga parempoolsest poliitikast, vaid reformijulguse lakkamisest. 2015 oktoobris kiitis Vabaerakonna esinduskogu heaks manifesti „Vaba on olla parem“, milles erakond sõnastab oma maailmavaatelised põhimõtted.

Vabaeraerakond on asutatud eesmärgiga moodustada erakond, mis põhineb kodanikualgatusel ja kogukondade koostööl ning selles vallas valmistutakse ka haldusreformi järgseteks kohalikeks valimisteks.

Erakond tähistab sünnipäeva Tallinnas Mustpeade majas ning kell 17 algav Eesti ja Euroopa ees seisvate väljakutsete arutelu on jälgitav ka aadressil www.postimees.ee.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga